The Committee consists of five members, at least four of whom must be Meteoritical Society members, and one ex officio member, the Society Treasurer. Members are appointed by the President for three-year terms, and may be re-appointed without limit. The President shall designate one of the members to serve as Chair.

  • Drew Barringer (Co-chair, 7th term) 2022
  • Rhian Jones (Co-chair, 2nd term) 2022, rhian.jones-2@manchester.ac.uk
  • Gary Huss (3rd term) 2024
  • Candace Kohl (1st term) 2022
  • Dennis Harries (1st term) 2024

Ex officio members: Alan Treiman (LPI); Treasurer of the Meteoritical Society, Tasha Dunn