This committee is responsible for establishing guidelines for the naming of new meteorites and for overseeing the publication of the Meteoritical Bulletin in Meteoritics and Planetary Science (MAPS). Nine members are appointed to 3-year terms by the President for a maximum of two consecutive terms.

Current members

  • Francis McCubbin (chair) (3rd term) 2024
  • Mutsumi Komatsu (2nd term) 2022
  • Bingkui Miao (2nd term) 2024
  • Devin Schrader (1st term) 2022
  • Cyrena Goodrich (1st term) 2023
  • Ansgar Greshake (1st term) 2023
  • Juliane Gross (1st term) 2023
  • Katherine Joy (1st term) 2024
  • TBD 2023

Ex officio members

Vice-President of the Society (Nancy Chabot) and the Editors of the Meteoritical Bulletin (Jerome Gattacceca) and the Meteoritical Bulletin Database (Jeff Grossman).